Dlaczego osiedla zamknięte cieszą się zainteresowaniem?
Nowe osiedla, w ogromnej większości przypadków, są zamknięte. Ludzie chętnie je wybierają i kupują mieszkania właśnie na takich osiedlach. Dlaczego są one tak popularne? – ponieważ zależy nam na komforcie i bezpieczeństwie. W dzisiejszych czasach, gdy ze wszystkich stron docierają do nas niepokojące informacje, chcemy wykorzystywać wszelkie środki, aby poczuć się i być bezpiecznym. Internet, telewizja, gazety – we wszystkich tych źródłach, codziennie znajdujemy informacje o brutalnych morderstwach, porwaniach i kradzieżach. Dlatego właśnie szukamy sposobów aby uniknąć tego typu zdarzeń.
Dom jest ostoją
W domu każdy chce czuć się komfortowo i bezpiecznie. Dlatego instalujemy alarmy, podczas urlopu prosimy znajomych o doglądanie mieszkania, wybieramy osiedla zamknięte. Na takich osiedlach jest ochrona, która otwiera bramę tylko tym, którzy upoważnieni są do wjazdu i kontroluje, jakie samochody zajmują miejsca na osiedlowym parkingu. Jeśli ochroniarze pracują należycie, wówczas poziom bezpieczeństwa jest o wiele większy, niż na osiedlach, które nie posiadają takich zabezpieczeń.
Także wejście na takie osiedle jest bardzo utrudnione, jeśli nie mamy klucza do bramki. Poziom komfortu również jest o wiele większy, niż na otwartych osiedlach, ponieważ dzięki stworzeniu takiej mini społeczności, mamy większe poczucie intymności, niż mieszkańcy otwartych osiedli. Na osiedlach zamkniętych, akty wandalizmu, kradzieże czy pobicia są dużo mniej prawdopodobne. Ochrona i często również monitoring skutecznie zniechęcają przestępców do popełniania takich czynów.
Ważną zaletą takich osiedli jest również to, że nie spotkasz tam rozrzuconych śmieci. Mieszkańcy dbają o swoją przestrzeń, a nikt obcy nie wejście na nie od tak sobie. Jeśli masz dzieci, prawdopodobnie również chętniej wybierzesz osiedle zamknięte. Ryzyko, że dziecko wybiegnie na ruchliwą ulicę, czy ktoś obcy je zaczepi jest dużo mniejsze, niż na osiedlach otwartych. To ważne, ponieważ dzieci, które są już na tyle duże, aby odwiedzać plac zabaw samodzielnie, nadal powinny być kontrolowane przez rodziców. Na osiedlach zamkniętych jest to dużo łatwiejsze.
Zalet osiedli zamkniętych jest wiele, ale niektórzy zwracają także uwagę na ich wady. Wiele osób czuje się na takim osiedlu jak w zamknięciu, w negatywnym tego słowa znaczeniu. Niektórzy określają je nawet mianem getta. To co jest dla wielu zaletą, czyli całodobowa ochrona, dla niektórych jest wadą, ponieważ budzi odczucie monitorowania, czyli braku prywatności. Socjolodzy uważają, że takie osiedla to tworzenie izolacji od innych, czyli dzielenie społeczeństwa. Często rodziny mieszkające na osiedlach zamkniętych postrzegane są jako te, które uważają się w pewien sposób lepsze, niż osoby zamieszkujące osiedla otwarte.
Wybór rodzaju osiedla, zależy od indywidualnych preferencji
To w jakim miejscu chcemy mieszkać, zależy od nas i naszych potrzeb. Każdy ma swoje zdanie na temat, czy osiedla zamknięte są dobre czy złe. Nie warto popadać jednak w skrajność w żadną ze stron. Jeśli ktoś chce czuć się bezpiecznie i mieszkać na zamkniętym osiedlu – nie ma w tym nic złego. Jeśli ktoś woli mieszkać na osiedlu otwartym, ponieważ czuje wtedy większą więź z ludźmi – również ma takie prawo. Wybór należy do nas. Zarówno osiedla otwarte jak i te zamknięte mają wiele zalet, ale również wad. Dlatego warto przemyśleć czego tak naprawdę chcemy, czego potrzebujemy i jakie oczekiwania muszą zostać zaspokojone w pierwszej kolejności. Większość nowo powstających osiedli jest zamkniętych, ale można znaleźć również ciekawe oferty mieszkań na osiedlach otwartych.