Domowa siłownia – jak zamienić pokój w salę fitness

Siłownia – co to za miejsce?

Siłownia jest miejscem, w którym możemy zadbać nie tylko swoją aktywność fizyczną, ale również poprawić wygląd swojej sylwetki, a także samopoczucia i podnieść swoją samoocenę. Często w celu treningu pokonujemy wiele kilometrów, stoimy w korkach, jedziemy autobusem czy idziemy pieszo, marnując na dojazdy nasz cenny czas. Ciekawym i interesującym pomysłem jest stworzenie swojej własnej przestrzeni do fitnessu w domu. Możemy to zrobić w kilku prostych krokach, które przedstawię w dalszej części artykułu.

Jak zmienić pokój w salę fitness

Najważniejszą rzeczą do stworzenia domowej siłowni jest wyznaczenie odpowiedniego miejsca i przestrzeni, w której będziemy mogli stworzyć swoje wymarzone miejsce do uprawiania aktywności fizycznej. Pomieszczenie nie musi być wcale dużych wymiarów – wystarczy, że zapewni nam odpowiednią przestrzeń na wykonywanie swobodnych ruchów. Oprócz miejsca, ważny jest również nastrój, który doda nam większej motywacji w wykonywaniu aktywności fizycznej. Warto zadbać, aby nasza domowa sala fitness miała odpowiednie oświetlenie, czy dostęp do światła. Można również zdecydować się na powieszenie lustra na ścianie, które optycznie zwiększy otaczającą naszą przestrzeń, a także pozwoli na obserwowanie siebie i swojej sylwetki w trakcie wykonywanych ruchów. Jest to ważne, ponieważ wtedy będziemy w stanie dostrzec gdzie i kiedy popełniamy pewien błąd.

Wykonywanie ćwiczeń z pewnością urozmaici nasza ulubiona muzyka, dlatego niezbędną rzeczą na siłowni będzie sprzęt grający. Nie tylko umili nam to czas, ale również poprawi nastrój. Na samym początku, zwłaszcza jeśli nie posiadamy dużo miejsca praktyczne będą sprzęty, które łatwo przenieść w inne miejsce, bądź po prostu schować. Dlatego warto zaopatrzyć się w koło treningowe, stepper, hantle, drążek do podciągania czy skakankę. Po skończonych ćwiczeniach tego typu produkty łatwo schować w rzadziej używane lub po prostu mniej widoczne miejsce. Warto przede wszystkim zadbać o podłoże, na którym będziemy ćwiczyć. Można kupić specjalne maty do ćwiczeń fitness, które łatwo później zwinąć i schować bądź wykonywać je po prostu na dywanie. Tego typu maty można również w łatwy sposób zabrać ze sobą, jeśli z czasem zdecydujemy się na ćwiczenie w innym miejscu, na przykład w ogrodzie, lub w innej części naszego domu czy mieszkania.

Ciekawym rozwiązaniem są również gumowe maty, na przykład te w kształcie puzzli, które nie tylko pozwolą nam na wykonywanie ćwiczeń na miękkim podłożu, ale również ochronią naszą podłogę przed zniszczeniami, które mogą spowodować na przykład ciężkie sprzęty. Pamiętajmy, że każdą aktywność fizyczną, nawet tę w domu należy wykonywać w obuwiu sportowym. Jeśli posiadamy więcej miejsca w pokoju, w którym chcemy założyć naszą domową siłownię, możemy pomyśleć o bardziej profesjonalnym sprzęcie, na przykład o rowerze treningowym, który nie tylko będzie stanowił świetną rozgrzewkę przed ćwiczeniami, ale również wzmocni nasze mięśnie łydek, ud, pośladków czy pleców. Innym ciekawym sprzętem jest również bieżnia, która może idealnie zastąpić nam bieg na świeżym powietrzu gdy za oknem jest niesprzyjająca pogoda. Ćwiczenia te, z pewnością poprawią wydolność naszego organizmu.

Jeśli przestrzeń naszej domowej siłowni jest zbyt mała, warto pamiętać o kolorze ścian. Wszystkie jasne barwy, najlepiej w odcieniach bieli bądź beżu powiększą optycznie naszą przestrzeń. Warto również pomyśleć o orbitreku, który wzmocni pracę mięśni szczególnie nóg i ramion. Siłownia w domu posiada wiele zalet. Pozwala nie tylko zaoszczędzić czas na dojazdach, ale również podnosi nasz komfort psychiczny, ułatwia skupienie, niweluje niepokojące kwestie dotyczące higieny, a także jest idealnym procesem do zaoszczędzenia, ponieważ nie musimy kupować comiesięcznych karnetów. Domowa siłownia daje możliwość dostosowania treningu do naszych obowiązków i zajęć bez względu na porę dnia.

Podsumowanie

Podsumowując, siłownia nawet ta małych rozmiarów powinna być obecna w każdym domu. Nie musimy wcale aranżować do niej całej piwnicy, wystarczy nawet mała przestrzeń w pokoju, która pozwoli nam na wykonywanie przeróżnych aktywności fizycznych. Pamiętajmy, że uprawianie sportu odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę. Nie tylko korzystnie wpływa na naszą sylwetkę, ale również wzmacnia pracę całego naszego organizmu. Każdy z nas powinien minimum dwa razy w tygodniu wykonywać ulubioną aktywność fizyczną w celu prawidłowej pracy naszego organizmu.