Pierwszy trening na siłowni – jak się przygotować?

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z siłownią, warto się do niej przygotować. Nie trzymaj się swoich wyobrażeń na temat sali treningowej, bo może okazać się, że jest zupełnie inaczej, niż myślisz. To już nie jest tylko miejsce przeznaczone dla kulturystów i osób, które ćwiczą swoje muskuły od kilku lat. Świadomość tego, że nasze zdrowie jest ważne, z roku na rok rośnie. Zmieniamy się my, nasze nawyki, styl życia, zmienia się też siłownia. Treningi w siłowni są polecane nie tylko otyłym, ale coraz częściej ludziom chorym. Badania bowiem wykazują, że siłownia ma wiele zalet. Oczywiście, o ile uczęszczamy na nią regularnie, trenujemy mądrze i rozsądnie czerpiemy z tego, co może nam zaoferować.

Nie bój się siłowni!

To naprawdę jest przyjazne miejsce. Zresztą, miejsca tworzą ludzie. W siłowni są eksperci, którzy mają cię wspierać w osiąganiu twoich celów. To przestrzeń dla tych, co lubią aktywność fizyczną. Obecnie oferty klubów sportowych są tak szerokie, że naprawdę możesz wybrać coś dla siebie. Przede wszystkim możesz od początku liczyć na fachową opiekę, poradę i pomoc. Spróbuj stworzyć plan dla siebie. Ile razy możesz być na siłowni w tygodniu, w jakich godzinach? Jakie jest twój główny cel? Redukcja wagi, rozbudowanie mięśni, wzmocnienie organizmu czy po prostu sposób na miłe spędzenie wolnego czasu? To ważne, bo od tego zacznie się rozmowa z twoim przyszłym trenerem lub opiekunem.

Pierwszy trening. Co powinieneś zabrać ze sobą?

Jest kilka rzeczy, o których warto pomyśleć przed pierwszym treningiem. Lepiej być przygotowanym niż zaskoczonym.

Strój. Zainwestuj w odpowiedni, ponieważ czasy rozciągniętych podkoszulek już dawno się skończyły. Strój ma ci pomagać, a nie przeszkadzać. Legginsy, spodenki nie mogą ograniczać twoich ruchów. Musisz czuć się w nich komfortowo i swobodnie. Istotną sprawą jest też bielizna. Majtki dla obu płci nie mogą obcierać i ulegać przesunięciom. Biustonosz musi umożliwiać przede wszystkim podskoki i minimalizować wstrząsy. Używaj staników sportowych, bezszwowych. Skarpetki najlepiej wybierz oddychające, nieuciskające, z bawełny po to, by stopa nie spociła się za bardzo i by nie dochodziło do obrzęków. Wybieraj tkaniny naturalne i oddychające, termoaktywne. Zabierz bluzę, może być potrzebna przy rozgrzewce.
Obuwie. Buty będą zależeć od tego, jaki trening będziesz uprawiać. Muszą być dopasowane do stopy i ćwiczeń. Wygodne, dopasowane i dobrze wyprofilowane. Podeszwa najlepiej, by była antypoślizgowa, a buty lekko usztywnione. W ten sposób ochronisz stopy przed kontuzją. Podeszwa nie może też być całkowicie płaska i płytka. Trampki nie są dobrym pomysłem. Obuwie sportowe musi mieć w podeszwie amortyzację, ale bez wysokiego podnoszenia pięty. Buty muszą być stabilne i umożliwiać przyczepność podczas treningu.
Woda. Zabierz ze sobą butelkę wody. Najlepiej niegazowanej. W siłowni możesz kupić wodę albo napełnić wodą filtrowaną swoją butelkę. Lepiej jednak być przygotowanym i zabrać taką, którą lubisz. Nie racz się napojami izotonicznymi, ponieważ mają mnóstwo cukru, który nie sprzyja ani redukcji, ani kształtowaniu mięśni. W zamian możesz przygotować w swoim bidonie wodę z dodatkiem cytryny i niewielką ilością miodu.
Torba sportowa. Może to być też plecak, a w nich obowiązkowo muszą się znaleźć: ręczniki, gumka do długich włosów, ubranie zapasowe (na wypadek dużej potliwości lub uszkodzenia stroju) oraz inne akcesoria. Mogą to być słuchawki do słuchania muzyki podczas treningu, telefon, elektroniczna opaska sportowa lub po prostu białkowy baton po treningu. Rękawiczki sportowe przydadzą się do ćwiczeń siłowych. Oczywiście nie możesz ćwiczyć w tym stroju, w którym przyszedłeś. Musisz zmienić strój. Jeśli korzystasz z prysznica po zajęciach, to pomyśl o klapkach, żelu, dezodorancie, zapasowej bieliźnie i woreczkach na mokre i brudne ubrania.
Rozsądek. Nie rób niczego na siłę. Wsłuchuj się w to, co mówi ci twoje ciało. Szlifuj swój charakter, cierpliwość, dyscyplinę i konsekwencję. Zachowuj się przyjaźnie i kulturalnie, a nade wszystko słuchaj tego, co mówi co twój trener. Jeśli czegoś nie wiesz, pytaj! To bardzo ważne. Siłownia ma ci pomóc osiągnąć twój cel, a nie zrobić ci krzywdę. Przestrzegaj zasad obowiązujących w tym miejscu.

Siłownię da się polubić. W tym miejscu pracujesz przede wszystkim ze sobą. Szlifujesz swój charakter, stajesz się lepszy, piękniejesz. Dobrze przygotowany, nie będziesz miał żadnych problemów.