Jak zostać siłownianym bucem w kilku prostych krokach? Czego NIE robić na siłowni.

Zarówno w życiu rodzinnym, jak i w towarzystwie znajomych, ale również i na siłowni trzeba umieć się zachować, by nie sprawić, aby ludzie myśleli o nas jak o bucach i niszczycielach wszystkiego co dobre dookoła. Wszystko, czego NIE POWINIENEŚ robić korzystając z siłowni zawarliśmy dla Ciebie w tym właśnie artykule. A więc zaczynajmy!

Pójście na siłownię nie jest tak trudnym wyzwaniem jakby się wydawało. Możliwe, że jesteś już zaznajomiony z tego typu miejscami, a obsługa maszyn w centrum fitness nie sprawia Ci żadnego problemu. Mogłoby się wydawać, że nic więcej poza ćwiczeniem, aby utrzymać dobrą formę nie musisz robić, gdy już znajdziesz się w progach siłowni. Rzeczywistość jest jednak całkiem inna. Tak samo jak w innych przestrzeniach publicznych tak i tu należy przestrzegać pewnych zasad, aby wszystko dookoła funkcjonowało jak najlepiej. Przecież nie ma nic gorszego niż gdy ktoś swoim zachowaniem psuje Twój trening. Często od danego treningu zależy to jak będziemy odbierać później cały nasz dzień. Udany trening często równa się udany dzień.

Czego zdecydowanie nie można robić na siłowni?

Gdy wejdziesz na siłownię, zazwyczaj odkrywasz wspierającą społeczność i świat pełen osiągnięć, o których istnieniu nigdy nie myślałeś. Zarówno tych dużych, jak i mniejszych, bardziej osobistych. W końcu nie bez przypadku znaleźliśmy się wszyscy tutaj. Podstawowym elementem dbania o komfort na siłowni jest odpowiednie odzienie i obuwie. Mamy tu na myśli ubiór, który nie będzie nikogo rozpraszał skąpością lub wręcz wulgarnością, a także buty, które nie uszkodzą znajdujących się w centrum fitness mat wyciszających czy taśm na bieżniach. Z naszych butów również nie może się sypać piach czy innego rodzaju brud. Dlatego obuwie używane na siłowni powinno być przeznaczone do tego celu już od samego zakupu. Ewentualnie postarajmy się je wyczyścić lub wyprać, aby nie zostawiało śladów na podłodze. Taki pozostawiony piach może spowodować kontuzję lub cięższy uraz, u kogoś kto się na nim poślizgnie.

Co z popisywaniem się?

Błędem kardynalnym jest popisywanie się między sobą w tym miejscu. Zdecydowanie nie można namawiać osób, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z siłownią do zapinania ciężarów ponad ich siłę lub korzystania z urządzeń na zbyt dużych jak dla nich obrotach. Nawet osoby już długo trenujące nie powinny obciążać się bardziej niż podczas standardowego treningu tylko po to by komuś zaimponować. Poza utratą zdrowia może skończyć się to również śmiercią.

Co z pomaganiem sobie nawzajem?

Próbując nowych sprzętów – tyczy się to zarówno nas jak i innych z naszego otoczenia – warto, aby ta osoba ta miała wsparcie obok. Kogoś kto w wyjątkowej sytuacji, jeśli, zdarzy się coś nieoczekiwanego, poda pomocną dłoń. Więc jeśli widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy lub robi coś w sposób jaki nie powinien to należy tej osobie w grzeczny sposób zwrócić uwagę. Nie ma mowy o używaniu przekleństw, gróźb czy rękoczynów. Ale również i Ty nie obrażaj się i nie rób awantur, jeśli to ktoś Ci zwróci uwagę, że robisz coś niepoprawnie lub przeszkadzasz swoim zachowaniem.
Do osiągnięcia dobrej kondycji i zdrowia konieczne jest prawidłowe korzystanie z siłowni. Dlatego pewnych zasad zdecydowanie należy przestrzegać – poniżej podajemy ich więcej. Uważajcie na to nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale i dla komfortu.

Co w przypadku, gdy jest ciasno?

W związku z tym, że maszyny stoją często upchnięte na dość małej powierzchni, a jest na nich dużo ćwiczących ludzi to bywa bardzo ciasno. Gdy przestrzeń jest tak ograniczona, należy mieć zawsze na uwadze osoby przebywające w naszym otoczeniu. Zarówno biorąc zamach, robiąc wykrok, podskakując, wstając lub schodząc z dowolnego urządzenia zawsze należy się rozejrzeć czy nie wyrządzimy komuś szkody lub na kogoś po prostu nie wpadniemy.

Czy trzeba czytać instrukcję obsługi każdego sprzętu ?

Prawdziwym bucem zdecydowanie można nazwać osobę, która używa sprzętu w sposób do jakiego nie jest on przeznaczony. Najczęściej poza szkodami zdrowotnymi może to wywołać uszkodzenie tego sprzętu, co będzie wiązało się z tym, że inni ćwiczący nie będą mogli z niego skorzystać. Więc zdecydowanie już na pierwszej wizycie w centrum fitness poświęć swój czas na zapoznanie się ze wszystkimi maszynami, z których planujesz korzystać. Działanie bardziej zaawansowanego sprzętu bez problemu wyjaśnią Ci pracownicy siłowni lub bardziej doświadczeni koledzy.

Co mogę przynieść ze sobą na siłownię?

Musisz dbać o porządek wokół siebie na siłowni. Nie mogą wokół ciebie leżeć porozrzucane ciężarki, ręczniki, butelki, słuchawki, telefon, czy jeszcze jakieś inne rzeczy. Stare się abyś na salę, na której ćwiczysz zabierał tylko to co koniecznie potrzebne. Resztę możesz zostawić w specjalnie przygotowanych do tego szafkach, które znajdują się w szatni.
Pamiętaj, aby dużo pić w trakcie ćwiczeń, jednak nie zapominaj o wyrzucaniu już pustych butelek do kosza. Lub o niezapominaniu zabrania ze sobą napoju jak będziesz wychodzić z siłowni. Nikt tak nie denerwuje jak ktoś kto pozostawia po sobie śmieci.

Co z słuchawkami w uszach?

Są dozwolone. Ale ze względów bezpieczeństwa niech będą dokładnie dopasowane do uszu. Nie mogą wypadać, a dźwięki z nich wydostające powinny być na tyle ciche, aby nie przeszkadzać innym. Poza tym nie korzystaj z słuchawek podczas zajęć grupowych.

Podsumowanie

  • Nie przerywaj niczyjego treningu i nie pozwalaj sobie na udzielanie nieproszonych rad
  • Jeśli masz zamiar skorzystać z jakiegoś sprzętu, a nie ma tam dla Ciebie miejsca to nie podchodź – poczekaj, aż ktoś skończy ćwiczyć, zanim podejdziesz
  • Zarówno Ty jak i Twoje rzeczy zajmujcie tylko tyle miejsca, ile to konieczne, nie więcej
  • Nie patrz się uporczywie na osoby, gdy ćwiczą
  • Pamiętaj o higienie własnej. Niektórzy mają bardzo wrażliwy węch i lepiej nie uprzykrzać im czasu na siłowni
  • Na maszynach pamiętaj używać ręcznika do wycierania potu
  • Po użyciu sprzętu pamiętaj, aby go wytrzeć środkiem dezynfekcyjnym – zawsze jest dostępny dla ćwiczących
  • Pamiętaj aby mieć buty, koszulę i skarpetki na zmianę
  • Korzystaj ze sprzętu zgodnie z przeznaczeniem i odkładaj go zawsze na miejsce, gdy już skończysz
  • Jeśli przerywasz ćwiczenia, aby odebrać telefon czy przejrzeć internet, albo nawet odpocząć, to zwolnij sprzęt, który zajmowałeś – w tym czasie ktoś może wykonać na nim już jakieś ćwiczenia

Na siłowni obowiązuje wiele zasad. Jeśli od początku będziesz starać się ich przestrzegać to już po kilku dniach będzie to dla Ciebie bardziej naturalne niż na początku. Nie porównuj się z innymi ze względu na wiek, poziom sprawności czy cele treningowe – każdy z was w takim samym stopniu jest zobowiązany przestrzegać zasad panujących na siłowni.