Zero Waste po męsku: 22 pomysły.

W dzisiejszych czasach coraz więcej uwagi skupiamy na naszej planecie oraz na wpływie naszych działań na jej obecny stan. W przeszłości ludzie popełniali wiele błędów, które stały się przyczyną negatywnych zmian w przyrodzie. To właśnie ze względu na nasze zachowania na Ziemi nagromadziły się ogromne ilości śmieci, ilość wód ulega znacznemu ograniczeniu, temperatura rośnie, a otaczający nas świat przyrody powoli ginie. Właśnie z tego powodu ludzkość zaczyna kłaść większy nacisk na ekologiczne podejście do życia oraz wprowadzenie zdrowych nawyków do naszej codzienności. Jednym z popularniejszych kierunków walki o naszą planetę jest wprowadzenie w życie zasad zero waste. Jest to styl życia, w którym staramy się jak najbardziej ograniczyć ilość wytwarzanych przez nas śmieci. Dziś chcemy podzielić się 22 radami dotyczącymi życia w stylu zero waste dla mężczyzn.

Postaw na minimalizm

Podstawową zasadą życia w stylu zero waste jest ograniczenie ilości ubrań, które posiadamy. Produkcja naszej odzieży jest branżą, która zużywa ogromne zasoby wód, a także produkuje wiele zanieczyszczeń. Warto zatem zachować umiar w trakcie zakupów ubraniowych. Dobrym rozwiązaniem jest również kupowanie odzieży w sklepach typu Second Hand, dzięki którym możemy dać drugie życie niektórym produktom. Dodatkowo skorzysta na tym również nasz portfel.

Zakupy z własną torbą

Jednym z największych zagrożeń dla naszej planety jest plastik. Aby ograniczyć jego produkcję powinniśmy zrezygnować z używania plastikowych reklamówek. W trakcie zakupów korzystajmy z wielorazowej, materiałowej torby, która sprawdzi się idealnie.

Używaj kubka termicznego

Kupując kawę na wynos zazwyczaj otrzymujemy od kawiarni plastikowy kubeczek z napojem. Coraz częściej świadomi klienci przychodzą z własnymi kubkami, dzięki czemu ograniczają produkcję śmieci.

Pij wodę z kranu

Wielu z nas unika picia wody z kranu, jednak może być ona naprawdę zdrowa. Możemy pić ją bezpośrednio z kranu lub z dzbanków ze specjalnym filtrem. W ten sposób ograniczymy ilość plastikowych butelek, które trafią do naszego śmietnika.

Korzystaj z wielorazowej butelki

Kolejna rada związana z piciem wody. Wychodząc z domu warto zabrać ze sobą bidon lub wielorazową butelkę, do której nalejemy sobie wodę. Dzięki temu nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na kolejną butelkę, a dodatkowo zrobimy coś dobrego dla naszej planety.

Zrezygnuj z ręczników papierowych przy sprzątaniu

Ręczniki papierowe w kuchni lub w łazience dla wielu z nas są ogromnym ułatwieniem. Jednak używamy ich naprawdę nałogowo, co znacznie zwiększa ilość wytwarzanych przez nas śmieci. W trakcie sprzątania warto postawić na materiałowe ściereczki, które posłużą nam przez dłuższy czas.

Używaj mądrych kosmetyków

Coraz popularniejsze na rynku stają się kosmetyki w stylu zero waste. Są to między innymi szampony w kostce lub pasta do zębów w tabletkach. Produkty te pakowane są w sposób, który ma ograniczyć ilość produkowanego plastiku. Warto stawiać na te produkty, aby zmniejszyć ilość plastiku w twoim domu.

Zrezygnuj z jednorazowych maszynek

Jednorazowe maszynki są dla wielu mężczyzn podstawowym narzędziem w ich codziennej pielęgnacji. Niestety jest to również bardzo duży problem dla naszej planety, ponieważ raz użyta maszynka nie nadaje się do dalszego użytkowania, a jej rozkład trwa tysiące lat. Na rynku dostępne są metalowe maszynki, które dawniej używane były przez naszych ojców i dziadków. Być może będzie to dobre rozwiązanie również dla was.

Bambusowa szczoteczka

Większość społeczeństwa korzysta z tradycyjnych plastikowych szczoteczek, jednak warto postawić na te stworzone z bambusu. Szybciej się rozkładają i są bezpieczniejsze dla naszego środowiska.

Produkty bez plastiku

Wychodząc na zakupy zwróć uwagę na sposób pakowania poszczególnych produktów. Stawiaj na te, które pakowane są w szkłu lub papier – materiały idealne do przetworzenia.

Pakuj do własnych pojemników

Osoby, które żyją zgodnie z zasadami zero waste coraz częściej w trakcie zakupów pakują produkty sypie do własnych woreczków lub pojemników.

Segreguj śmieci

Jeśli do twojego śmietnika trafią jakieś odpady pamiętaj o ich odpowiednim posegregowaniu. Umożliwi to ich ponowne wykorzystanie.

Używaj wielokrotnie

Warto zwrócić uwagę na to, że wiele produktów możemy wykorzystywać wielokrotnie – dotyczy to na przykład słoików lub foliowych reklamówek. Daj im zatem drugie życie.

Używaj słomek wielorazowych

Jeśli jesteś fanem spożywania napoi z użyciem słomek zainwestuj w te wielorazowe. Warto zabierać je razem ze sobą na miast

Wielorazowe sztućce

Zabierając ze sobą wyżej wspomnianą słomkę, pamiętaj również o tym, że możesz zrezygnować z plastikowych sztućców – wystarczy tylko zapakować do plecaka nóż i widelec, którym będziesz mógł zjeść posiłek.

Staraj się naprawiać zepsute rzeczy

W dzisiejszych czasach większość z nas wyrzuca uszkodzone lub popsute sprzęty i przedmioty. Warto jednak poświęcić trochę czasu i postarać się je naprawić – będzie to dobre zarówno dla planety, jak i naszych oszczędności.

Rób rozsądne zakupy

Dla wielu z nas planowanie zakupów oraz wychodzie do sklepu z listą wydaje się śmieszne, jednak jest to najlepszy sposób na ograniczenie wyrzucania żywności.

W trakcie zakupów stawiaj na jakość

Wielu z nas w trakcie zakupów kieruje się głównie ceną produktu. Zapominamy niestety, że niska cena bardzo często wiąże się z niską jakością, właśnie z tego powodu wybierając produkt kieruj się wysoką jakością – dzięki temu dany przedmiot będzie służył Ci dużo dłużej

Nie daj ponieść się chwili

Ważną regułą, która pomoże Ci ograniczyć ilość śmieci w twoim domu, ale również poprawić twoje samopoczucie jest ograniczenie zakupów. Nie kupuj trzeciego tostera tylko dlatego, że jest on na promocji. Ogranicz spontaniczne i nie przemyślane zakupy.

Korzystaj z biblioteki

Jeśli jesteś fanem książek to zrezygnuj z kupowania ich w księgarniach. Wiele z tych książek nie przeczytasz lub zajrzysz do nich tylko raz. Warto zapoznać się z zasobami naszej okolicznej biblioteki.

Produkty z drugiej ręki

Sposobem, o którym już kilka razy tu wspominaliśmy jest danie przedmiotom drugiego życia. Warto kupować takie produkty jak meble, sprzęt lub książki od innych osób – zazwyczaj są one w atrakcyjnej cenie oraz w dobrym stanie.

Namawiaj innych do zdrowszego podejście

Decydując się na wprowadzenie zasad życia zero waste postaraj się również zarazić nim swoich bliskich. Razem będzie wam łatwiej zawalczyć o naszą planetę.