Jak zacząć ćwiczyć, aby się nie zniechęcić?

Aktywność fizyczna – droga do idealnej sylwetki

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem w trakcie walki o piękną sylwetkę. To właśnie dzięki regularnie wykonywanym ćwiczeniom mamy szansę zrzucić nadmierne kilogramy i uzyskać figurę, dzięki której poczujemy się dobrze z naszym wyglądem. Niestety to właśnie regularna aktywność fizyczna jest tak trudnym nawykiem do wypracowania, szczególnie na początku naszej drogi ze sportem. Bardzo często po pierwszych dniach ćwiczeń zniechęcamy się ze względu na zmęczenie lub pojawiające się bóle mięśnie – tak zwane zakwasy. Zdarza się, że decydujemy się na kilka dni odpoczynku, po których niestety nie powracamy do regularnych treningów. W jaki sposób poradzić sobie z regularnością ćwiczeń i nie zniechęcać się do sportu?

Aktywność fizyczna, która daje Ci radość

Pierwszym działaniem, które może uchronić nas przed zniechęceniem jest wybór odpowiedniej aktywności. Powinnyśmy postawić na sport, który daje nam spełnienie i radość. W zależności od naszych zainteresowań możemy postawić na sporty grupowe, fitness lub jogging. Najważniejsze jest jednak to, aby wybrany przez nas sport był czynnością, którą lubi wykonywać. Jeśli postanowisz sobie regularnie biegać, a tej rodzaj aktywności nie daje Ci żadnej przyjemności, wręcz odstrasza Cię nie masz co liczyć na całkowitą zmianę swojego podejścia. Szczególnie na początku swojej drogi ważne jest to, aby zaprzyjaźnić się z ruchem i aktywnością, dlatego wybierz sport dla Ciebie.

Dostosuj intensywność treningów do swoich możliwości

Bardzo częstym problemem osób, które dopiero zaczynają ćwiczyć jest postawienie sobie zbyt wysokiej poprzeczki. Oczekujemy od naszego organizmu zbyt wiele, co niestety wiąże się z późniejszym zmęczeniem, bólami mięśni oraz rozczarowaniem. Warto pamiętać o tym, że po dłuższym okresie przerwy od aktywności fizycznej nasz organizm nie jest w stanie wykonać godzinnego treningu o wysokiej intensywności. Zacznijmy zatem od słabszych treningów i pozwólmy naszemu ciału przyzwyczaić się do ruchu, dzięki temu będziemy pokonywać swoje słabości, a aktywność będzie stanowiła dla nas przyjemność.

Znajdź wsparcie wśród bliskich

Jeśli jesteś osobą, która już kilkakrotnie zniechęciła się do regularnych treningów i mimo kolejnych postanowień nie potrafiła osiągnąć swojego celu powinnaś poszukać wsparcia u osób z zewnątrz. Możesz zaangażować swoją przyjaciółkę, męża lub siostrę do wspólnej aktywności fizycznej. Dzięki temu będziecie wzajemnie motywować się do wykonania kolejnych treningów, podzielicie się swoimi przeżyciami oraz efektami. Gwarantujemy wam, że tego typu współpraca pozwoli wam dużo łatwiej utrzymać się przy waszym postanowieniu, a z czasem regularna aktywność stanie się waszym naturalnym nawykiem.

Zmotywuj się nagrodą

Ostatnia rada, która może również pomóc wam zrealizować wasz cel jakim jest regularna aktywność fizyczna jest wyznaczanie sobie niewielkich nagród. Warto nagradzać się za osiąganie kolejnych sukcesów – może być to nowy kosmetyk lub kupno ciekawej książki w zamian za regularne wykonywanie treningów przez miesiąc lub kilka tygodni. Dzięki temu będziecie mieć jeszcze większą motywację do osiągnięcia swojego celu. Nagradzanie się za sukcesy pozwala nam wpłynąć pozytywnie na naszą podświadomość i skupić się na osiąganiu naszego celu. Oczywiście pamiętajmy, by te nagrody były niewielkimi podarunkami w zamian za kilka kroków do przodu w naszej trudnej walce.