Jakie lustro wybrać do łazienki?

Lustro jest jednym z podstawowych akcesoriów łazienkowych. Ma znaczenie praktyczne – ułatwia codzienne zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne. Jest także elementem dekoracyjnym, który może optycznie powiększyć przestrzeń i podkreślić styl pomieszczenia. Jaki lustra dobrze komponują się z popularnymi aranżacjami wnętrz?

Wybór luster łazienkowych jest ogromny. Jednak nie każde wpasuje się w założenia stylu, w którym wykańczamy łazienkę. Mogłoby się wydawać, że lustro jest mało istotnym detalem, jednak to mylne wrażenie – odpowiednio dobrane będzie zwracało uwagę i akcentowało styl łazienki. Jakie lustro warto wybrać?

Nowoczesna łazienka

Jeśli chcemy utrzymać łazienkę w bardzo nowoczesnym, prostym stylu warto zdecydować się na okrągłe lub prostokątne lustra łazienkowe. Najlepiej wpasują się modele o ostrych krawędziach, które podkreślą dynamizm wnętrza. Do takiej stylistyki doskonale pasują także lustra z oświetleniem ledowym – np. podświetlane od tyłu. Można wówczas uzyskać intrygującą grę światła i cienia. Ciekawym rozwiązaniem są także lustra, w których światła montowane są z przodu, bezpośrednio na tafli. W nowoczesnych łazienkach, jeśli metraż na to pozwala, można także zamontować bardzo duże lustra, pokrywające niemal całą ścianę nad umywalką. Jest to rozwiązanie niewątpliwie bardzo efektowne, jednak może okazać się mało praktyczne – podczas mycia rąk dochodzi do zachlapania powierzchni i powstawania plam, które trzeba często usuwać. Wygodniejsze jest nieco mniejsze lustro montowane ponad baterią. Jednak wszystko zależy od indywidualnych preferencji. W nowoczesnych, minimalistycznych stylizacjach ciekawie prezentują się także lustra o nieregularnych kształtach.

Przytulne, skandynawskie wnętrza

Odpowiednio dobrane lustro z pewnością pomoże zaaranżować przytulną łazienkę. W projektach utrzymanych w tej stylistyce dominują lustra okrągłe, przypominające elipsę lub prostokąty o zaokrąglonych rogach. Ciekawy efekt wizualny mogą dawać także delikatne ramy i subtelne podświetlenie. Ważne jest, aby wybrać model, który nie zaburzy harmonii i przytulności pomieszczenia.

Loftowe aranżacje

Surowe, loftowe wnętrza również można podkreślić przy pomocy odpowiedniego lustra. Dla takich aranżacji wręcz stworzone są modele w czarnych, odcinających się od otoczenia ramach. Takie wnętrza lubią dynamizm, można więc zdecydować się na ostre, geometryczne kształty. W loftowych łazienkach często wykorzystuje się także różne faktury płytek – cegły lub betonowe ściany zyskają wiele na atrakcyjności, jeśli dobierzemy do nich lustro z podświetleniem ledowym. Podkreśli to charakterystyczną dla tego stylu surowość powierzchni.

W stylu retro

Łazienki stylizowane na wnętrza z ubiegłego wieku, stają się bardzo popularne. Często taki klimat budowany jest np. przez wolnostojącą wannę na nóżkach obłe kształty baterii czy mozaikowe płytki. Do wnętrz w stylu retro doskonale pasują okrągłe lustra mocowane na pasku. W zależności od rozmiarów pomieszczenia można wybrać niewielki model wieszany na wysokości twarzy lub duże tafle, które będą dominowały nad pozostałymi elementami aranżacji.